Effective Wednesday August 4th, masks are required indoors and in parking garages at all Cincinnati State campuses for all persons, vaccinated and unvaccinated.

Distinguished Alumni Award

Each year, the Alumni Association Board presents the Distinguished Alumni Award. The award is presented during the annual Commencement ceremony.

The Distinguished Alumni Award recipient is selected by the Alumni Association Board based on the following criteria:

  • Service to Cincinnati State
  • Professional Accomplishments
  • Service to the Community

Nomination Process

  • Nominee must be a recipient of an associate’s degree or certificate from Cincinnati State Technical and Community College
  • Nominations must be submitted by February 1st of each year
  • Anyone may submit a nomination
  • For more information call (513) 569-1236 or email kim.taylor@cincinnatistate.edu

Distinguished Alumni Award Recipients

YearDistinguished AlumniProgram
1996 Pam Frank ’85
Rajive Mohan ’85
Clinical Laboratory
Business Management
1997Marsha Thomas ’76, ’91Medical Assisting, Nursing
1998Ralph Dehner ’96Occupational Therapy Assisting
1999Tiffani D. Curry ’94
Gary S. Goodpaster ’75
Occupational Therapy Assisting
Aviation
2000Mark D. Walton ’78
Brian S. Kelly ’90
Business Management
Business Management
2001Ronald E. Hinemann ’77
Deborah Knueven Gannaway ’72
Loss Control
Medical Records Technology
2002Gregory A. Liggett ’88Civil Engineering Technology
2003John F. Dwyer ’74Real Estate
2004Mark Eggerding ’76NA
2005Ruth Ann Spears ’76Landscape & Horticulture
2006Thomas C. Luebbe ’78MD
2007Gretchen Langdon ’86AAS Medical Lab Technology
2008Joe B. Windham ’94Business Management
2009Lawrence Feist ’83, ’88Mechanical Engineering Technology (EMET)
Computer Engineering Technology (CPET)
2010Edward A. Horning ’71Electronic Engineering Technology
2011Thomas (Tom) Hale Jr. ’94Business Accounting
2012John Kinsella ’94AOS, Technical Studies
2013Linda Pohlgeers ’79Electronics Engineering Technology
2014Kenneth V. Stoll ’68Mechanical Design
2015Mark Kovic ’96Occupational Therapy Assistant
2016Steve Schueler ’10Law Enforcement
2017Megan Ketover ’07Pastry Arts Technology
2018Michael A. Collins ’01Civil Engineering 
2019Dr. Patrice Palmer ‘06Associate of Arts
2020Jason Asic ’04Clinical Laboratory Technician
2021Henrietta Hill ’07, ’96Associate of Arts, Technical Writing and Editing Certificate